Tuesday, June 7, 2016

HONORS: All-5A South Region Teams Announced

Congratulations to the following student-athletes for being named to All-5A South Regioin spring sports teams:

BASEBALL:

FIRST TEAM:
Pitcher: Conor Nolan, Mills Godwin
Pitcher: Hunter Gregory, Hickory
Pitcher: Michael Blanchard, Nansemond River
Catcher: Andrew Kasiski, Indian River
First Base: Jonathan Walton, Prince George
Second Base: Nick Lees, Nansemond River
Third Base: Mikey Polansky, Hickory
Shortstop: Tevin Tucker, Prince George
Outfield: Kyle Battle, Glen Allen
Outfield: Cody Schneider, Hickory
Outfield: Jacob Bartlett, Matoaca
Outfield: Dion Jordan, Nansemond River
DH: Vincent Steenburgh, Douglas Freeman
Utility: Tyler Knapp, Menchville

SECOND TEAM:
Pitcher: Holden Davis, Glen Allen
Pitcher: John Fuqua, Indian River
Pitcher: Robert Fultineer, Matoaca
Catcher: Chris Minneci, Mills Godwin
Catcher: Trey Ramsey, L.C. Bird
First Base: Jacob Mustain, Hickory
Second Base: Evan Kozen, Prince George
Third Base: Holden Davis, Glen Allen
Shortstop: Trey Posilero, Princess Anne
Outfield: Joey Santos, Bethel
Outfield: Canon Lambert, Lee-Davis
Outfield: John Bowles, Matoaca
Outfield: Sean Collins, Menchville
DH: Matt Holt, Nansemond River
Utility: Josh Duimstra, Deep Run

5A South Region Baseball Player Of The Year: Michael Blanchard, Nansemond River
5A South Region Baseball Coach Of The Year: Mark Stuffel, Nansemond River

********
SOFTBALL:

FIRST TEAM:
Pitcher: Kylie Stonebreaker, Lee-Davis
Pitcher: Bre McDowell, Hickory
Pitcher: Lauren Maddrey, Nansemond River
Pitcher: Julia Fritz, Glen Allen
Catcher: Bailey Roberts, Hickory
First Base: Lauren Davis, Nansemond River
Second Base: Jaclyn Mounie, Nansemond River
Third Base: Taylor Marciniak, Hickory
Shortstop: McKenzie Barlow, Prince George
Outfield: Siobhan Moriarty, Hickory
Outfield: Heather Childress, Lee-Davis
Outfield: Logan Hawker, Lee-Davis
Outfield: Daylah Sawyer, Hickory
DP/Flex: Jesse Gentry, Lee-Davis
Utility: Madison Barlow, Prince George

SECOND TEAM:
Pitcher: Morgan Haywood, Gloucester
Pitcher: Shannon Buchanan, Kempsville
Pitcher: Abbi Pannill, Prince George
Pitcher: Maddie Gutermuth, Deep Run
Catcher: Brooke Martin, Lee-Davis
Catcher: Calah Savage, Nansemond River
First Base: Lauren Golmon, Glen Allen
Second Base: Sam Pittman, Kempsville
Second Base: Sarah Commons, Deep Run
Third Base: Austyn Merrill, Lee-Davis
Shortstop: Maddie Stone, Glen Allen
Shortstop: Katelynn Hodgkiss, Nansemond River
Shorstop: Hanna Crist, Princess Anne
Outfield: Mikayla Wessel, Kempsville
Outfield: Sydney Guess, Lee-Davis
Outfield: Kelly Lafferty, Nansemond River
Outfield: Katelyn Biando, Nansemond River
Outfield: Laura Thompson, Prince George
Outfield: Olivia Henrickson, L.C. Bird
Outfield: Macy Robbins, Gloucester
Outfield: Ellie Bisese, Douglas Freeman
Outfield: Hannah Bruns, Indian River
Outfield: Caitlin Abernethy, Prince George
DP/Flex: DaLeshia Oates, Green Run
DP/Flex: Ashlyn Rogers, Nansemond River
Utility: Cammie Brummitt, Glen Allen
Utility: Kaylah Duplain, Kempsville

HONORABLE MENTION:
Pitcher: Brooke Bond, Kecoughtan
Pitcher: Lexi Brown, L.C. Bird
Pitcher: Katie Higgins, Matoaca
Pitcher: Meagan Craig, Princess Anne
Catcher: Brooke Flowers, Matoaca
First Base: Reagan Zydzik, Green Run
First Base: Riley Hunt, Matoaca
Second Base: Olivia Webster, L.C. Bird
Third Base: Madison McGrath, Nansemond River
Third Base: Sarah Thompson, Prince George
Outfield: Tyra Byrd, Warwick
DP/Flex: McKenzie Brown, L.C. Bird
Utility: Jenna Harlow, Menchville

5A South Region Softball Co-Players Of The Year:
Madison Barlow, Prince George
Julia Fritz, Glen Allen
5A South Region Softball Coach Of The Year:
Jackie Davis, Lee-Davis

********
BOYS SOCCER:

FIRST TEAM:

Forward:
Vladimir Chobotov, Mills Godwin
Connor Peed, Deep Run
Joe Bynes, Hickory
Juan Carlos Escobar, Meadowbrook
Shamarr Perry, Maury

Midfield:
Holden Fisher, Mills Godwin
Jesse Riggs, Hickory
Brian Tarnai, Glen Allen
Ben Ahrens, Mills Godwin
Michiah Brown, Hickory

Defense:
Will Martin, Mills Godwin
Clay Smith, Hickory
Justin Dyke, Matoaca
Maynor Reyes, L.C. Bird
Riley Buckenmaier, Douglas Freeman

Goalkeeper: Duncan Wrenn, Princess Anne

SECOND TEAM:

Forward:
Michael Shaffer, Douglas Freeman
Colin Purcell, Matoaca
Brayan Morales, Nansemond River
Jesus Moreno, J.R. Tucker
Darius Robinson, L.C. Bird
Sam Muse, Lee-Davis
Jorge Garcia, Meadowbrook
V'Andre Reid, Salem
Ilyas Elalama, Hampton
Matt Helou, Indian River

Midfield:
Brennan Burton, Kecoughtan
Kevin Medina, L.C. Bird
Michael Follis, Matoaca
Jack Bobitz, Deep Run
Juan Carlos Martinez, Meadowbrook
Alessio Candela, Hermitage
Thomas Perrigo, Kempsville
Kameron Payne, Norview
Michael Clare, Princess Anne
Thomas Jeffrey, Matoaca
Giovani Zagursky, Menchville

Defense:
Gustavo Marsillac, Princess Anne
Zach Washburn, Deep Run
Jafeth Varela, Meadowbrook
Ryan Delaura, Hickory
Sam Giles, Maury
Ashwath Malaisamy, Henrico
Patterson Smith, Lee-Davis
Ty Louthan, Matoaca
Frank DeAngelis, Indian River
Connor Murphy, Warwick

Goalkeeper:
Zack Feinmel, Mills Godwin
Luke Messick, Kecoughtan

5A South Region Boys Soccer Player of The Year: Holden Fisher, Mills Godwin
5A South Region Boys Soccer Co-Coaches of The Year:
Mike Gyori, Hickory
Dave Inman, Douglas Freeman

********
GIRLS SOCCER:

FIRST TEAM:

Forward:
Star White, Maury
Taylor Guy, Mills Godwin
Lexi Long, Deep Run
Paige Franks, Mills Godwin
Maiya Pencile, Matoaca

Midfield:
Claire Franks, Mills Godwin
Lyndsey Gutzmer, Mills Godwin
McKenna Maier, Deep Run
Laurel Ness, Deep Run
Caroline West, Maury

Defender:
Haley Silva, Deep Run
Megan Harris, Maury
Alexi Pheng, J.R. Tucker
Michelle Siewers, Deep Run
Caroline Turner, Douglas Freeman

Goalkeeper: Emilie Saksvig, Deep Run

SECOND TEAM:

Forward:
Nelia Perez, Menchville
Malia Mariano, Maury
Simone Marshall, Princess Anne
Morgan Douglas, Meadowbrook
Sarah Tinkler, Prince George
Lauren Bruns, Douglas Freeman
Maddie Thrasher, Matoaca
Noel Thompson, Hickory
Maggie Beckman, Glen Allen
Keke Norment, Varina

Midfield:
Katy Wildeus, Matoaca
Alex Mattson, Princess Anne
Kyra Bain, Princess Anne
Mason Courter, Lee-Davis
Kelly Reynolds, Matoaca
Rachel Honsinger, Matoaca
Amanda Belcher, Prince George
Peyton Killman, Hickory
Nicole Stottlemyer, Green Run
Helen McDowell, Menchville
Sarah Rhiel, Nansemond River
Kamarie Jewette, Nansemond River
Sienna Grau, Warwick

Defense:
Mariah Luna, Prince George
Kailey Elder, Matoaca
Caroline Carlson, Princess Anne
Maddy Sandlin, Glen Allen
Lauren Fryzlewicz, Matoaca
Star Robinson, Nansemond River
Alexis Harell, Prince George
Alexis Neff, Indian River
Kayla Lentini, Hickory
Autumn Allen, Salem
Madison Rose, Warwick
Kendal Webster, Nansemond River
Courtney Smith, Prince George

Goalkeeper:
Marian Pugh, Maury
Maddie Campbell, Matoaca

5A South Region Girls Soccer Player Of The Year: Taylor Guy, Mills Godwin
5A South Region Girls Soccer Coach Of The Year: Ali Toole, Mills Godwin

No comments:

Post a Comment