Monday, February 16, 2015

WINTER STORM CHANGES......

(Updated 5:08PM 2/19/15):

BASKETBALL:

CONFERENCE 3: (Now to be played next week)

BOYS:
First Round (Now Monday 2/23)
#5 Franklin County at #4 Varina, 6pm
#6 Thomas Dale at #3 James River, TBD

Semifinals (Now Wednesday 2/25):
Franklin County/Varina winner at #1 Patrick Henry-Roanoke, TBD
Thomas Dale/James River winner at #2 Cosby, TBD

Championship Game: Friday 2/27 at Higher Seed

GIRLS:
First Round (Now Monday 2/23)
#5 Varina at #4 Franklin County, TBD
#6 Patrick Henry-Roanoke at #3 Thomas Dale, 5:30pm

Semifinals (Now Wednesday 2/25):
Varina/Franklin County winner at #1 Cosby, TBD
PH-Roanoke/Thomas Dale winner at #2 James River, TBD

Championship Game: Friday 2/27 at Higher Seed


CONFERENCE 11: (OFFICIAL PLANS as of Thursday PM)

BOYS SEMIS (Saturday 2/21 at Lee-Davis HS):
#4 Hermitage vs. #1 Henrico, 1pm
#3 Deep Run vs. #2 Highland Springs, 3pm

GIRLS SEMIS (Saturday 2/21 at Highland Springs HS):
#5 Atlee vs. #1 Highland Springs, 1pm
#3 Deep Run vs. #2 Henrico, 3pm

CHAMPIONSHIPS (Monday 2/23 at Hermitage HS):
Girls Final, 6pm
Boys Final, 8pm


CONFERENCE 20: (First Round and Semis ONLY; NO Championship Games...)

BOYS:

FIRST ROUND (Monday 2/23):
#7 Midlothian at #2 Caroline, 7:30pm
#6 J.R. Tucker at #3 Monacan, 7pm
#5 Hanover at #4 Dinwiddie, 7pm

SEMIFINALS (Tuesday 2/24 at J.R. Tucker HS):
#1 Glen Allen vs Hanover/Dinwiddie winner, 6pm
Midlothian/Caroline winner vs JR Tucker/Monacan winner, 7:30pm
(Semifinal Winners earn 4A South berths, highest seed remaining #1, etc.)

GIRLS:

FIRST ROUND (Monday 2/23):
#7 Dinwiddie at #2 J.R. Tucker, 7pm
#6 Hanover at #3 Midlothian, 7pm
#5 Glen Allen at #4 Caroline, 6pm

SEMIFINALS (Tuesday 2/24 at Midlothian HS):
#1 Monacan vs. Glen Allen/Caroline winner, 6pm
Hanover/Midlothian winner vs Dinwiddie/JR Tucker winner, 7:30pm
(Semifinal Winners earn 4A South berths, highest seed remaining #1, etc.)

CONFERENCE 26 (NOW PLAYING NEXT WEEK):

BOYS:

First Round (Monday 2/23 at Higher Seed):
#1 Hopewell has a bye
#5 Thomas Jefferson at #4 Armstrong, 7:45pm
#6 Petersburg at #3 George Wythe, 7pm
#7 Huguenot at #2 John Marshall, 7pm

Semifinals (Tuesday 2/24 at Hopewell HS):
TJ/Armstrong winner vs. Hopewell, 6pm
Petersburg/Wythe winner vs. Huguenot/JM winner, 7:45pm

Championship: Wednesday 2/25, 7:45pm at Hopewell HS

GIRLS:

First Round (Monday 2/23 at Higher Seed):
#1 John Marshall has a bye
#5 Hopewell at #4 Huguenot, 7pm
#6 Thomas Jefferson at #3 Armstrong, 6pm
#7 George Wythe at #2 Petersburg, 7pm

Semifinals (Tuesday 2/24 at Huguenot HS):
Hopewell/Huguenot winner vs. John Marshall, 6pm
TJ/Armstrong winner vs Petersburg/Wythe winner, 7:45pm

Championship: Wednesday 2/25, 6pm at Hopewell HS

PREP LEAGUE BASKETBALL TOURNAMENT:

QUARTERFINALS:
--#7 Collegiate at #2 Fork Union, 4PM THURSDAY
--#6 Christchurch at #3 Trinity Episcopal, 5PM FRIDAY
--#5 Woodberry Forest at #4 St. Christopher's, 5PM THURSDAY
--#1 St. Anne's-Belfield has a bye to the semifinal

SEMIFINALS (Saturday 2/21): 
#1 St. Anne's-Belfield vs. WFS/StC winner, 1pm
Coll/FUMA winner vs CC/TES winner, 3pm

CHAMPIONSHIP (Sunday 2/22):
Semifinal Winners, 3pm

TRACK AND FIELD:

--The 6A South Region Tournament has been CANCELLED. State qualifiers and top six on performances lists will qualify for the 6A State Championships next weekend.

--The 4A South Region Tournament (Glen Allen, J.R. Tucker) is now scheduled to take place Monday, February 23rd at Boo Williams SportsPlex, Hampton, starting at 9am.

WRESTLING:

--4A State Championship (Glen Allen, J.R. Tucker) has moved up their schedule at the Salem Civic Center due to the threat of wintry weather Saturday. Quarterfinals begin Friday at 3pm, Semifinals are at 8:30pm. Consolation Finals are to start at 12pm Saturday with Championship Round at 2:30. ALL times above are subject to change due to changing weather conditions.

No comments:

Post a Comment